Swimbaby
 

YEŞİM ÇAYLAKLI

UZMAN GELİŞİM PSİKOLOĞU

Su aktivitesinde anne ve baba bebeğiyle gün içinde yaptığı aktivitelerden daha farklı bir şey yapar. Başka hiçbir şeyle ilgilenmeden dikkatini tamamen bebeğine verir. Güvenliğini sağlamak için onu kavrar; ona sarılır; sürekli olarak onun gözlerinin içine bakar. Bu yakınlık ve ten teması bebeğin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olur. Bebek, anne babasının kollarına kendini teslim ederken onları güven ve huzur veren kişiler olarak algılar. Böyle bakıldığında su aktivitesinin anne baba ve bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirmeye yardımcı olduğunu düşünebiliriz.

Bebekler, kelimelerini kullanmaya başlamadan önce beden dili ve bakışlardan birçok bilgi toplarlar. Anne baba rahat olduğunda bebek de rahatlar. Suyun rahatlatma ve gevşetme özelliği olduğundan anne baba suyun içinde huzurludur. Böyle hissettiğinde bu olumlu hislerini bebeğine yansıtması da kaçınılmazdır.

Anne rahminde bebeğin yaşamına suyun içinde başladığını düşünürsek su onun için tanıdıktır. Suyun içinde bacaklarını ve kollarını nasıl hareket ettireceğini bilir; doğuştan kendisinde var olan refleksler sayesinde suyla ilgili aktivitelerde rahattır. Ancak suyun içinde doğal olarak hissedilen rahatlığı engelleyen bazı durumlar olabilir. Suda yapılan aktiviteler sayesinde bu durumların da üstesinden gelinebillir ve bebeğin suda rahat olması sağlanabilir.

Suda yapılan aktivitelerin bebeğin fiziksel, zihinsel ve sosyal becerilerini de güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Suda hareket ederken bebek başını kaldırır, sağa sola ve öne arkaya hareket ettirir. Bu sayede boyun kasları güçlenir. Kollarını ve bacaklarını ritmik ve uyumlu bir şekilde kullanmayı öğrenir. Ayaklarını ve kollarını hareket ettirdiğinde suda bir etki yarattığını fark eder. Böylece olaylar arasında neden ve sonuç ilişkisi kurabilir. Ayrıca ayaklarını çırptığında suda ilerleyebileceğini görür ve önemli bir zihinsel beceri olan problem çözme becerisinin bir örneğini sergiler. Anneye/babaya yaklaşmak istiyorsan ayaklarını çırpmalısın...:) Süreli olan su aktivitesi sayesinde diğer bebeklerle ilk sosyalleşme deneyimini yaşar. Tüm bunlar düşünüldüğünde su akvitesinin hem bebekler hem anne babalar açısından önemli duygusal ve fiziksel kazanımları vardır.

Diğer aktivitelerde olduğu gibi su aktivitesinde de esas olan bebeğin keyif almasıdır. Bu nedenle bırakın kendinizi suyun akışına ve rahatlayın...

 

© 2017 - Copyright SWIMBABY